Συλλογικό κείμενο: Αλληλεγγύη στους συλληφθέντες αγωνιστές της 15 Ιουλίου

Αλληλεγγύη στους συλληφθέντες αγωνιστές της 15 Ιουλίου

Καταδικάζουμε την αστυνομική βία εναντίον της εργατικής συγκέντρωσης

2572 υπογραφές και 83 ψηφίσματα αλληλεγγύης από σωματεία, συλλογικότητες και οργανώσεις στην Ελλάδα και τον κόσμο

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ…

Συλλογή υπογραφών στο mail: vera.kro@gmail.com

Η μνημονιακή συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, βαδίζοντας πιστά στα χνάρια των προκατόχων της, αποδεικνύει ότι δεν μπορεί να εφαρμόσει νέα μέτρα καταστροφής των εργαζόμενων και των λαϊκών στρωμάτων και να ολοκληρώσει την πραξικοπηματική διαστροφή του μαζικού ταξικού ΟΧΙ, χωρίς να καταφύγει στην ύστατη μορφή κοινωνικής κατίσχυσης: την κρατική-αστυνομική βία και καταστολή.

Το βράδυ της 15ης Ιουλίου, μέρα γενικής απεργίας στο δημόσιο, τους δήμους και τα νοσοκομεία ενάντια στο νέο μνημόνιο, στο συλλαλητήριο που διοργάνωναν συνδικάτα και κοινωνικές και πολιτικές οργανώσεις, η αστυνομία της “κυβέρνησης της αριστεράς” ξόδεψε όλο της το μένος. Το κομμάτι της συγκέντρωσης όπου βρίσκονταν τα μέλη της ΟΚΔΕ-Σπάρτακος, με τη σαφή παρουσία, σημαίες και συνθήματά, δέχτηκε απρόκλητα ιδιαίτερα βίαιη επίθεση από τα ΜΑΤ, που αφού ξυλοκόπησαν και τραυμάτισαν διαδηλωτές τους συνέλαβαν χωρίς λόγο. Δύο σύντροφοι της ΟΚΔΕ-Σπάρτακος και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, αφού ξυλοκοπήθηκαν άγρια κατά τη διάρκεια της επίθεσης, αλλά και μετά τη σύλληψή τους, οδηγήθηκαν την επομένη 16/6, μαζί με άλλους, στον εισαγγελέα με πληθώρα γελοίων πλαστών κατηγοριών. Η δίκη τους πήρε αναβολή για την Τετάρτη 22 Ιουλίου. Οι δύο σύντροφοι της ΟΚΔΕ-Σπάρτακος και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι ο Μάνθος Ταβουλάρης, βιβλιοϋπάλληλος και πρόεδρος του ΔΣ του Συλλόγου Βιβλίου Χάρτου Αττικής και ο Μιχάλης Γκουντούμας, κοινωνικός λειτουργός, μέλος του Συλλόγου Εργαζομένων του Ιδρύματος για το Παιδί “Η Παμμακάριστος”.

Μαζί με τους συντρόφους συνελήφθη και o βοηθός οπερατέρ, Θωμάς Τσιφτέλης, καθώς και άλλοι 14 αγωνιστές, στους οποίους τα όργανα καταστολής συμπεριφέρθηκαν με την ίδια βαρβαρότητα και δικάζονται κι αυτοί την Τετάρτη.

Η κυβέρνηση εξανεμίζει κάθε αυταπάτη σχετικά με το ποιοι είναι οι σύμμαχοι και ποιοι οι εχθροί της. Διαλέγει να ψηφίσει το νέο μνημόνιο σε αγαστή συνεργασία με τα αστικά κόμματα, το μιντιακό κατεστημένο, το ντόπιο και ευρωπαϊκό κεφάλαιο, την ΕΕ και το ΔΝΤ.

Διαλέγει να επιτεθεί, με απροκάλυπτη βία, χρησιμοποιώντας τους γνωστούς πραιτωριανούς των ΜΑΤ και ΔΙΑΣ, ενάντια σε πολιτικές οργανώσεις της αντικαπιταλιστικής αριστεράς, σε συνδικαλιστές και σε απλούς αγωνιστές, που έδωσαν όλα τα τελευταία χρόνια αγώνα ενάντια σε μνημόνια και νομοσχέδια λιτότητας και αυταρχισμού, που έδωσαν την μάχη του ΟΧΙ στο δημοψήφισμα, που παλεύουν για τη χειραφέτηση της εργαζόμενης πλειοψηφίας και την απελευθέρωσή της από την καπιταλιστική κόλαση.

Η καταστολή που εξαπολύει αυτή η κυβέρνηση η οποία με πραξικοπηματικό τρόπο μετέτρεψε το συντριπτικό ΟΧΙ των εργαζόμενων μαζών σε “αριστερό” μνημόνιο ακραίας ταξικής βαρβαρότητας, δεν φοβίζει τους αγωνιστές και τις αγωνίστριες που παλεύουν στο πλευρό όλων όσων λένε ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

Γι' αυτό και στεκόμαστε στο πλευρό όλων των συναγωνιστών που βρέθηκαν στο στόχαστρο της καταστολής που εξαπολύθηκε ενάντια στην εργατική συγκέντρωση της 15 Ιουλίου και απαιτούμε την άμεση απόσυρση όλων των κατηγοριών με τις οποίες δικάζονται οι συλληφθέντες.

Συμμετέχουμε στη συγκέντρωση συμπαράστασης στα δικαστήρια Ευελπίδων, στις 28 Ιουλίου, ώρα 8:15 πμ., κτίριο ΠΡΟΚΑΤ 2

ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ

Εκλεγμένοι/ες σε σωματεία και συλλόγους

1.  Αβραμίδου Κατερίνα, συνδικαλίστρια ΨΝΘ

2.  Αγγέλης Γιάννης, δημοσιογράφος, μέλος ΔΣ ΕΔΟΕΑΠ

3.  Αγοργιαννίτης Γιώργος, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζομένων Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής

4.  Αδαμόπουλος Νίκος, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων δήμου Ν. Ιωνίας, μέλος Γενικού Συμβουλίου ΠΟΕ-ΟΤΑ και μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ

5.  Αθανασίου Εμμανουήλ, ταμίας του Συνδέσμου Εργαζομένων στην ΑΣΠΡΟΦΩΣ

6.  Αλεξανδρίδου Μαρία, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζομένων Νοσοκομείου Θριάσιου

7.  Αλεμίδου Θώμη, μέλος ΔΣ της Β' ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης

8.  Aλεξοπούλου Ελένη, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αγίων Αναργύρων

9.  Αλφιέρη Μαρία, γραμματέας ΔΣ συλλόγου εργαζομένων Νοσοκομείου «Αγλαία Κυριακού»

10.   Αμπάτης Διονύσης, μέλος ΔΣ ΟΙΕΛΕ (Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Ελλάδας)

11.   Αναγνωσταράς Γιάννης, πρόεδρος Συλλόγου Εκπ/κών ΠΕ Γλυφάδας Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης

12.   Ανδρέου Τιάνα, συνδικαλίστρια, αντιπρόσωπος στο συνέδριο της ΟΣΥΟ

13.   Ανδρίτσος Θάνος, μέλος της Πανελλαδικής Αντιπροσωπείας ΣΑΔΑΣ ΠΕΑ

14.   Ανδριώτης Σπύρος, αντιπρόεδρος του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού ΕΚΠΑ (Παν/μιο Αθηνών)

15.   Αντωνόπουλος Παύλος, μέλος ΔΣ Ε΄ ΕΛΜΕ Αθήνας

16.   Αργύρης Χρήστος, μέλος του Γενικού Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ

17.   Αργυρόπουλος Ηλίας, μέλος του ΔΣ της ΠΟΕΠΤΥΜ

18.   Ασμής Λάζαρος, πρόεδρος ΕΛΜΕ Ηλείας

19.   Ατζίδου Κατερίνα, πρόεδρος ΕΛΜΕ Πάρου – Αντιπάρου  

20.   Αυγολούπη Μαρία, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζόμενων δήμου Αμπελοκήπων - Μενεμένης

21.   Αυθίνος Παντελής, πρόεδρος Σωματείου Προσωπικού ΗΔΙΚΑ ΑΕ

22.   Βαϊνάς Παντελής, μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ

23.   Βαρβέρης Χρήστος, συνδικαλιστής Speedex

24.   Βασιλειάδης Τάσος, μηχανικός, μέλος της κεντρικής αντιπροσωπείας του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος

25.   Βασιλείου Μαρία, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Νίκαιας-Πειραιά

26.   Βάσσης Διονύσης, μέλος ΔΣ Γ΄ ΕΛΜΕ Δυτικής Αθήνας

27.   Βαφειάδου Ελένη, γενική γραμματέας ΣΑΔΑΣ, Τμήμα Αττικής

28.   Βούλγαρης Θανάσης, πρόεδρος του σωματείου εργαζομένων δήμου Κηφισιάς

29.   Βουραζέρης Στράτος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων ΜΟΔ Α.Ε.

30.   Βουρεκάς Κώστας, μέλος ΔΣ ΣΑΔΑΣ, Τμήμα Αττικής

31.   Βουρτσάκη Βάνα, πρόεδρος Γ΄ συλλόγου Εκπαιδευτικών Θεσσαλονίκης "Ο Πλάτων"

32.   Γαβριήλογλου Κώστας, μέλος ΔΣ Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης

33.   Γαλάνης Γιώργος, μέλος ΔΣ ΔΟΕ

34.   Γαλάνης Νίκος, μέλος του ΔΣ της ΕΛΜΕ Ηρακλείου

35.   Γανιάρη Ιφιγένεια, γραμματέας Β΄ΕΛΜΕ Αθήνας

36.   Γεραλή Ελένη, μέλος της αντιπροσωπίας του ΤΕΕ Μαγνησίας

37.   Γεωργιόπουλος Σωτήρης, μέλος ΔΣ ΠΣΔΜΗ

38.   Γεωργακοπούλου Σούλα, γραμματέας συλλόγου εργαζομένων δήμου Ν. Ιωνίας

39.   Γεωργιόπουλος Γιώργος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών Μακρυγιάννης

40.   Γεωρνταμιλής Βασίλης, γενικός γραμματέας ΕΤΕΡ Μακεδονίας-Θράκης 

41.   Γιαννάτου Κική, μέλος του ΔΣ ΟΛΜΕ

42.    Γκαρανέ Nτίνα, μέλος ΔΣ Γ΄ ΕΛΜΕ Αθήνας

43.    Γκλαρνέτατζης Γιάννης, πρόεδρος Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης

44.   Γκόβας Δημήτρης, μέλος του ΔΣ του ΕΚΑ

45.   Γκότσης Ηρακλής, αντιπρόεδρος Ενιαίου Συλλόγου Εργαζόμενων ΨΝΑ-ΔΑΦΝΙ

46.   Γκότσης Στάθης, πρόεδρος ΔΣ Ενιαίου Συλλόγου Υπαλλήλων Υπουργείου Πολιτισμού

47.   Γράφου Ματίνα, γραμματέας Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αριστοτέλης

48.   Γρηγοριάδου Ισμήνη, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Τοπογράφων Χαλκιδικής

49.   Δαμασκηνός Δημήτρης, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Χανίων, αναπληρωματικό αιρετό μέλος Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Χανίων

50.   Δαμέλος Πάνος, μέλος ΔΣ του Πανελληνίου Συνδέσμου Υπαλλήλων Αμίσθων Υποθηκοφυλακείων και Κτηματολογικών Γραφείων

51.    Δανιήλ Μαρία, αιρετή ΠΥΣΔΕ Δ. Αθήνας

52.    Δαρδαβίλα Μύρτω, μέλος Αντιπροσωπείας ΤΕΕ

53.   Δαφέρμου Ειρήνη, μέλος ΚΣ της ΟΔΠΤΕ

54.   Δεμερδεσλής Γιώργος, 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας, πρώην μέλος ΔΣ ΟΛΜΕ

55.   Δημητριάδης Γιάννης, γραμματέας ΕΛΜΕ Πάρου - Αντιπάρου

56.   Διαβολάκης Θανάσης , μέλος ΔΣ ΟΙΕΛΕ, πρώην δημοτικός σύμβουλος Πειραιά

57.   Διαμαντίδης Τάκης, πρόεδρος ΕΛΜΕ Σάμου

58.   Δικαίος Κωνσταντίνος, μέλος ΔΣ Ένωσης Γονέων Γαλατσίου

59.   Δικταμπανίδου Μαριλένα, μέλος ΔΣ συλλόγου δασκάλων και νηπιαγωγών Αργοσαρωνικού

60.   Δομούζη Σταυρούλα, δασκάλα, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Δυτικής Αττικής

61.   Ευθυμίου Χριστόδουλος, πρόεδρος συλλόγου εργαζομένων Αγίου Δημητρίου  

62.   Ευσταθίου Ταξιάρχης, μέλος ΔΣ σωματείου εργαζομένων δήμου Λυκόβρυσης-Πεύκης

63.   Ζαρκινου Βάσω, νηπιαγωγός, μέλος του Συντονιστικού Νηπιαγωγών και του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Ηλιούπολης

64.    Ζέρβας Ευθύμιος, πρόεδρος του ΔΣ του ΕΦΜ ΔΕΠ ΕΑΠ

65.    Ζορμπαλά Τίνα, πρόεδρος Συλλόγου ΔΕΠ Πανεπιστημίου Αιγαίου

66.    Ζωγραφάκη Ειρήνη, μέλος ΔΣ ΟΣΝΙΕ

67.    Ηλιοπούλου Σταυρούλα, ταμίας Συλλόγου Εκπ/κών ΠΕ Δυτ. Αττικής

68.    Θεοδωρακέα Χρυσούλα, οργανωτική γραμματέας ΕΛΜΕ Πάρου - Αντιπάρου   

69.   Θεοχάρης Γιάννης, μέλος ΔΣ σωματείου εργαζόμενων ΙΝΤΡΑΚΟΜ

70.   Ιακώβου Νένα, μέλος του Γενικού Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Δυτικής Αττικής

71.   Ιωαννίδης Τάσος, αντιπρόεδρος Α' ΕΛΜΕ Δυτικής Αττικής (Ελευσίνα)

72.   Ιωαννίδου Γιώτα,  μέλος ΔΣ ΟΛΜΕ

73.   Καββαδία Φωτεινή, δασκάλα, Πρόεδρος ΔΣ του Συλλόγου Εκπ/κών ΠΕ Αμαρουσίου

74.   Καββαδίας Γιώργος, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Πειραιά

75.   Καγιά Αργυρώ, μέλος 5μελούς EINAΠ Γενικού Νοσοκομείου Κωνσταντοπούλειο

76.   Καζολέα Ελένη, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζομένων Νοσοκομείου «Αγλαΐα Κυριακού»

77.   Κακαβίτσας Φοίβος, αντιπρόεδρος ΔΣ Ένωσης Γιατρών Κέρκυρας

78.   Καλαμπόκας Γιώργος, Β αντιπρόεδρος ΣΤΕΒ 

79.   Καλημερίδης Γιώργος, πρόεδρος του συλλόγου Διδασκάλων Ν. Σύρου-Τήνου-Μυκόνου

80.   Καλλώνης Σταύρος, αντιπρόεδρος συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Κερατσινίου Περάματος “Ν. Πλουμπίδης”

81.     Καλόγερος Παντελής, αντιπρόεδρος του Παγχιακού Συλλόγου Ανθρώπων με Αναπηρία, Ολυμπιονίκης με Αναπηρία

82.   Καλογρηάς Μένιος, μέλος του ΓΣ της ΕΔΟΘ

83.   Καλογριάς Μένιος, νοσηλευτής, μέλος ΔΣ Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου “Άγ. Παύλος"

84.   Καλόξυλου Φούλη, ταμίας συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Κερατσινίου Περάματος “Ν. Πλουμπίδης”

85.   Καλούσης Ακρίτας, γενικός γραμματεας του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Νίκαιας Πειραιά

86.   Καλπίδης Δημήτρης, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζόμενων Δήμου Κορυδαλλού

87.   Κανδηλώρος Χρήστος, αντιπρόεδρος Δ.Σ συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αλ. Δελμούζος

88.   Καπακτσής Αλέξανδρος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Υπαίθρου Θεσσαλονίκης

89.   Καπόνης Χρήστος, πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Σαλαμίνας

90.   Καραγιαννίδης Λάζαρος, αντιπρόεδρος Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης

91.     Καραδάκης Γιώργος, αν/τής γραμματέας Συλλόγου Μονίμων Διοικητικών Υπαλλήλων Σιβιτανιδείου

92.   Κάργας Γιώργος, μέλος ΔΕ της ΠΟΣΔΕΠ

93.   Καρυώτης Δημήτρης, πρόεδρος Α ΕΛΜΕ Δυτικής Αττικής (ΘΡΙΑΣΙΟ-ΜΕΓΑΡΙΔΑ-ΕΙΔΥΛΛΙΑ)

94.   Κάσκαρης Γιάννης, μέλος ΔΣ του 5ου Συλλόγου ΠΕ "Δελμούζος-Κουντουράς" Ν. Θεσσαλονίκης

95.   Καταραχιάς Κώστας, πρόεδρος συλλόγου εργαζομένων νοσοκομείου «Αγ Σάββας», μέλος ΔΣ ΕΙΝΑΠ

96.   Κατσανεβάκη Ζαμπία, ΔΕ της ΠΟΣΕΕΔΙΠ ΑΕΙ

97.   Κατσαρέλλης Κώστας, μέλος ΔΣ Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης

98.   Κάτσικας Χρήστος, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Καλλιθέας-Νέας Σμύρνης – Μοσχάτου

99.   Κατσίμπα Δάφνη, πρόεδρος Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης

100. Κατσούλας Άκης, πρόεδρος Συλλόγου Ελλήνων Κοινωνιολόγων- Επιτροπή Κοινωνιολόγων υπέρ του ΟΧΙ  

101. Κεφαλληνός Παναγιώτης, γενικός γραμματέας Ένωσης Τεχν. Υπηρ. Δήμου Αθήνας

102. Κλαδής Διονύσης, μέλος ΔΣ ΣΤΕΒ

103. Κλεισιάρης Ζήσης, δικηγόρος, μέλος ΔΣ του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσ/νίκης

104. Κλεφτοδήμος Δημήτρης, γραμματέας ΔΣ ΕΜΔΥΔΑΣ Αττικής

105. Κληρονόμου Ντίνα, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Χανίων  

106. Κλωνιζάκης Μάρκος, ταμίας ΣΕΙΙΝΑΠ

107. Κοβιός Γιώργος, πρόεδρος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

108. Κοζόμπολης Νίκος, ταμίας ΕΛΜΕ Πάρου – Αντιπάρου

109. Κοιλάκου Σύλβια, μέλος ΔΣ ΕΚΑ  

110. Κοκόλης Λεωνίδας, ταμίας Β΄ ΕΛΜΕ Δωδεκανήσου

111. Κολόζη Μαρία, πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ " Ο Περικλής"

112. Κολότσιος Θανάσης, πρόεδρος Συλλόγου Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων Β. Ελλάδος

113. Κονδύλη Νατάσα, αντιπρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Εκπ/κής Περιφέρειας Κύμης

114. Κοντελές Αθανάσιος, αντιπρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ “Δ. Γληνός”

115. Κοντομάρης Κωνσταντίνος, πρόεδρος Εργαζομένων Σωματείο ΕΧΑΕ

116. Κοντομάρης Σπύρος, μέλος ΔΣ σωματείου ΕΠΑ Αττικής   

117. Κοσμοπούλου Φωτεινή, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Λάρισας

118. Κοτρώτσιος Νίκος, ειδικός γραμματέας Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ ΑΙΓΑΛΕΩ

119. Κοτταρίδης Δημήτρης, πρόεδρος Ε΄ ΕΛΜΕ Αθήνας

120. Κουλούρης Σπύρος, μέλος ΕΕ της ΟΤΥΕ (Ομοσπονδία Τελωνειακών Υπαλλήλων)

121.  Κουμπούρας Γιώργος, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων στη Γεν. Γραμ. Ισότητας

122.  Κουρνιώτης Χρήστος, μέλος του ΔΣ της ΕΛΜΕ 'Ανω Λιοσίων - Ζεφυρίου – Φυλής 

123. Κουρούπης Σταμάτης, γενικός γραμματέας ΕΛΜΕ Εύβοιας 

124. Κουσινίδης Χαρίλαος, αιρετός ΠΥΣΔΕ Έβρου

125. Κουτσώνης Βύρων, οργανωτικός γραμματέας Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Νίκαιας Πειραιά

126. Κρεασίδης Γιώργος, μέλος του ΔΣ της Α' ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης

127. Κωνσταντόπουλος Περικλής, αιρέτος ΠΥΣΠΕ Δυτικής Αττικής

128. Κωτσάκος Χρίστος, αντιπρόεδρος του συλλόγου εργαζομένων Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής  

129. Λαδά Χριστίνα, πρόεδρος ΔΣ συλλόγου εκπαιδευτικών ΠΕ Μεσσηνίας

130. Λαδίκος Ηλίας, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων ΤΕΕ

131. Λαθήρα Γιάννα, μέλος του Δ.Σ. της Γ΄ΕΛΜΕ- ΘΕΣ\ΝΙΚΗΣ

132. Λευθεριώτης Βασίλης, μέλος πενταμελούς ΕΙΝΑΠ νοσοκομείου Ερυθρού

133. Λιάγκος Γιώργος, μέλος ΔΣ ΣΜΤ

134. Λιβαδάρος Γιάννης, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζόμενων Δήμου Κερατσινίου

135. Λινάρδου Αλεξάνδρα, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Φοιτητών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περεφερειακής Ανάπτυξης Βόλου

136. Λιόντος Βασίλης, καθηγητής, μέλος ΓΣ ΑΔΕΔΥ

137. Λοΐζος Ηλίας, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων Δήμου Ηρακλείου Αττικής  

138. Λούβρου Ιωάννα, μέλος ΔΣ πανελλήνιου συλλόγου ΕΔΥΠ με έδρα το ΕΚΠΑ

139. Λούβρου Σοφιάννα, γραμματέας Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

140. Λουκάς Βασίλης, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Ικαρίας – Φούρνων

141. Λυμπέρη Κώστας , μέλος του ΔΣ του συλλόγου επιστημονικού προσωπικού ΕΥΔΑΠ

142. Μαγαλιού Μάτα, μέλος του ΔΣ του Στ συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσ/νίκης

143. Μακρής Βασίλης, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Καλλιθέας Μοσχάτου

144. Μακρυγιάννης Στέφανος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Ροδόπης

145. Μανιάτης Πέτρος, μέλος του ΔΣ της Ένωσης Λογιστών Ελεγκτών Περιφέρειας Αττικής (ΕΛΕΠΑ)

146. Μαντζανιάδης Βασίλης, μέλος ΔΣ Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης

147. Μάντζαρης Γιάννης, μέλος ΔΣ Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

148. Μαντζώρος Φώτης, ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Ικαρίας και Φούρνων

149. Μανωλόπουλος Γιάννης, μέλος ΔΣ ΣΤΕΒ

150. Μαρίνης Γιάννης, μέλος ΔΣ Α ΕΛΜΕ Δυτικής Αθήνας (ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ)

151. Μαριόλης Δημήτρης, πρόεδρος του Α συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε.

152. Μαρκάτης Λευτέρης, πρόεδρος ΔΣ ΕΝΩΣΗΣ ΓΙΑΤΡΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

153. Μαστοράκης Μανώλης, εκπρόσωπος του ΣΕΚΕΣ στο ΔΣ του συλλόγου προσωπικού ΕΥΔΑΠ

154. Μαυρέλης Μάκης, πρόεδρος ΕΛΜΕ Καλλιθέας -Ν. Σμύρνης -Μοσχάτου

155.  Μελαμπιανάκη Ζέττα, πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Νέας Σμύρνης

156.  Μελέτη Σοφία, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων ΤΕΕ

157.  Μηλιαζίμ Τζεμαλί, αντιπρόσωπος στο συνέδριο της ΔΟΕ

158.  Μήτσουρα Ηλέκτρα, αντιπρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ ΠΕΡΙΚΛΗΣ - Αντιπρόεδρος Πανελλήνιου Επιστημονικού Συλλόγου Θεατρολόγων, Π.Ε.ΣΥ.Θ.

159.  Μιλτσακάκης Μιχάλης, μέλος του ΔΣ της ΔΟΕ

160.  Μιτσιλέγγας Ζαρίφης, μέλος του ΔΣ της ΕΛΜΕ 'Ανω Λιοσίων - Ζεφυρίου – Φυλής

161.  Μιχαλάκης Κώστας, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Τρικάλων

162.  Μιχάλογλου Στέλλα, οργανωτική γραμματέας συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Κερατσινίου Περάματος “Ν. Πλουμπίδης”

163.  Μονιάκη Χρυσούλα, μέλος ΔΣ σωματείου εργαζομένων ΕΛΣΤΑΤ

164.  Μούκα Γεωργία, αντιπρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Καλλιθέας Μοσχάτου

165.  Μορές Αντρέας, ΔΕ της ΠΟΣΕΕΔΙΠ ΑΕΙ 

166.  Μούρης Ηλίας, γραμματέας Ε΄ ΕΛΜΕ Αθήνας

167.  Μος-Σύψα Αθηνά, μέλος του Γενικού Συμβουλίου της ΠΟΕΣΥ (Πανελληνία Ομοσπονδία Ενώσεων Συνταχτών), μέλος της Επιτροπής Διαβούλευσης Δήμου Ζωγράφου

168.  Μουστάκας Θεόφιλος, ταμίας Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ ΑΙΓΑΛΕΩ

169.  Μουσταφάογλου Γκικαλί, αντιπρόσωπος στο συνέδριο της ΔΟΕ

170.  Μουτάφης Οδυσσέας, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Γ. Σεφέρης.

171.  Μπαλλή Χαρούλα, μέλος ΔΣ συλλόγου εκπαιδευτικών ΠΕ Πέλλας

172.  Μπαχτή Άννα, πρόεδρος Ε ΕΛΜΕ Αν. Αττικής

173.  Μπέκερ Ντιάνα, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Χανίων

174.  Μπινιώρης Νίκος, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων δήμου Παιανίας

175.  Μπολοβίνα Μαρία, γραμματέας ΣΒΕΜΚΟ

176.  Μποσινάκος Νίκος, μέλος ΔΣ Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπουργείου Εργασίας

177.  Μποτσίδης Γιώργος, μέλος ΔΣ σωματείου Ιδ. Υπαλλήλων Αλεξανδρούπολης

178.  Μπούρδαλας Παναγιώτης, σύνεδρος 17ου Συνεδρίου ΟΛΜΕ

179.  Μπράτσος Νάσος, μέλος του ΓΣ της ΠΟΕΣΥ

180.  Νίκα Χαρά, πρόεδρος ΕΛΜΕ Εύβοιας

181.  Νικολάου Κοσμάς, γραμματέας Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Δυτικής Αττικής

182.  Νικολάου Κυριακή, πρόεδρος συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Κερατσινίου Περάματος “Ν. Πλουμπίδης”

183.  Νικολάρας Λάμπρος, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Πειραιά
"Η Πρόοδος"

184.  Νίκου Παναγιώτης, μέλος ΣΜΤ, μέλος του συντονιστικού του Κινήματος στην Πόλη, Ζωγράφου

185.  Ντούλας Πάνος, μέλος ΔΣ Α' ΕΛΜΕ Κορινθίας

186.  Ξοκλίδης Παναγιώτης, γραμματέας Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης

187.  Παναγιωτακόπουλος Δημήτρης, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Δυτικής Αττικής 

188.  Παναγιωτόπουλος Χρήστος, μέλος του ΔΣ του σωματείου εργαζομένων δήμου Βύρωνα

189.  Παντελάκης Γιάννης, γραμματέας του Συλλόγου Εργαζομένων Δήμου Ηρακλείου Αττικής

190. Παντελίδης Ντίνος, μέλος του ΔΣ του Στ Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσ/νίκης και μέλος του ΓΣ της ΑΔΕΔΥ

191. Παπαγεωργίου Χρυσούλα, ιδιωτική υπάλληλος, μέλος του ΔΣ Π.Ε.Α.Ε.

192. Παπαδάκης Κωνσταντίνος, δικηγόρος, πρώην μέλους του ΔΣ του Δ.Σ.Α.

193. Παπαδοπούλου Ελισάβετ, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Γ.Ρίτσος (Μολάων)

194. Παπαδοπούλου Κωνσταντία, πρόεδρος συλλόγου Φυσιοθεραπευτών Τρικάλων-Καρδίτσας

195. Παπαθανάσης Λευτέρης, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Ιωαννίνων

196. Παπαμηνά Μαργαρίτα, μέλος ΝΤ ΑΔΕΔΥ Χανίων

197. Παπαμιχαήλ Παναγιώτης, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Α Κυκλάδων

198.  Παππάς Βασίλης, πρόεδρος Ομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων Χίου

199.  Παράσχος Παναγιώτης, μέλος ΔΣ Πανελλήνιος Σύλλογος Χημικών-Μηχανικών

200.  Πετρίδου Θεώνη, δασκάλα, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Πειραιά "Η ΠΡΟΟΔΟΣ"

201.  Πετρόπουλος Δημήτρης, μέλος ΔΣ ΕΜΔΥΔΑΣ Αττικής

202.  Πιστόλα Μαρία, μέλος ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων στα ΙΚΤΕΟ

203.  Πίττας Κώστας, γραμματέας Ομοσπονδίας Υπαλλήλων Υπ. Ανάπτυξης (τομείς Βιομηχανίας/Ενέργειας/Έρευνας και Τεχνολογίας)

204.  Ποδάρα Χριστίνα, μέλος ΔΣ φοιτητικού συλλόγου Χημείας πανεπιστημίου Κρήτης

205.  Πολυχρονιάδης Δημήτρης, πρώην μέλος ΔΣ ΔΟΕ, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αμαρουσίου

206.  Πολυχρονόπουλος Πάνος, ΕΓ της ΠΟΣΕΕΔΙΠ ΑΕΙ

207.  Πρίμη Μαρία, γραμματέας ΕΛΜΕ Καλλιθέας -Ν. Σμύρνης–Μοσχάτου

208.  Προκόβας Χρήστος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Πειραιά 'Η ΠΡΟΟΔΟΣ"  

209.  Προκόπη Αδριανή, πρόεδρος συλλόγου εκπ/κων ΠΕ Ο Παρθενώνας

210.  Ρέππα Ντίνα, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αριστοτέλης

211.  Ρέππας Χρήστος, πρόεδρος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Νησιών Αργοσαρωνικού

212.  Ρίζου Ντορέττα, γραμματέας συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων Παν/μίου Ιωαννίνων

213.  Σακελλαρίου Γιάννα, μέλος του ΔΣ της ΠΟΕΠΤΥΜ

214.  Σακελλαροπούλου Αθηνά, ταμίας Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αριστοτέλης

215.  Σαλτσίδης Θεόφιλος, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζόμενων ΤΑΠΑ

216.  Σάμιος Παναγιώτης, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ ΑΙΓΑΛΕΩ

217.  Σαμοϊλης Γιάννης, μέλος του ΔΣ της ΕΛΜΕ 'Ανω Λιοσίων - Ζεφυρίου – Φυλής

218.  Σαριπανίδου Αντιγόνη, μέλος ΔΣ Συλλόγου Φοιτητών Αρχιτεκτονικής Βόλου

219.  Σαρματζής Παναγιώτης, γραμματέας σωματείου εργαζομένων δήμου Παιανίας

220.  Σβερκούνος Σπύρος, πρόεδρος Α ΕΛΜΕ Κορινθίας

221.  Σιφνιού Κλεάνθης, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Πειραιά "Η Πρόοδος”

222.  Σκουνάκη Αρετή, δικηγόρος, πρ. μέλος ΔΣ του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσ/νίκης

223.  Σκουτέρης Παναγιώτης, ΔΣ της ΕΠΗΕΑ (Ενωση Προσωπικού Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών)

224.  Σκούφογλου Μάνος, μέλος Πανελλαδικής Αντιπροσωπείας ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, πρώην μέλος ΔΣ ΣΑΔΑΣ, Τμήμα Αττικής

225.  Σκούφογλου Παναγιώτης, πρώην αντιπρόεδρος του Συλλόγου Χημικών Μηχανικών Μαγνησίας, πρώην μέλος της Αντιπροσωπείας του ΤΕΕ Μαγνησίας

226.  Σμπαρούνης Νίκος, μέλος Επιτροπής Υγιεινής και ασφάλειας ΜΕΤΡΟ

227.  Σολδάτος Δημήτρης, γενικός γραμματέας Συλλόγου Εργαζομένων Υπουργείου Υγείας

228.  Σόφης Χρίστος, ΓΕΛ Βάρης, πρώην μέλος ΔΣ ΟΛΜΕ

229.  Σπαχή Αρετή, μέλος του ΔΣ της ΕΛΜΕ Ηρακλείου

230.  Στάγκος Κώστας, συνταξιούχος, οργανωτικός Γραμματέας Μεικτού Συνταξιουχικού Σωματείου “Η Συσπείρωση”

231.  Σταθά Γιώτα, αντιπρόεδρος Συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανικών ΔΕΗ

232.  Στάθης Γιάννης, μέλος ΔΣ ΣΜΤ Μακεδονίας

233.  Στάϊκος Σπύρος, μέλος ΔΣ Σωματείου ΑΤΤΙΚΟΥ νοσοκομείου

234.  Σταυροπούλου Άννα Μάγια, νηπιαγωγός, Γενική Γραμματέας Συλλόγου Εκπ/κων ΠΕ ''Ο Περικλής”

235.  Στεργιόπουλος Κώστας, μέλος ΔΣ Β΄ΕΛΜΕ Αθήνας

236.  Στεργιοπούλου Γιώτα, μέλος Δ.Σ ΟΣΕΑΔΕ, Γ.Γ. Συλλόγου Εργαζομένων Α.Δ.Π.Δ.Ε.&Ι.

237.  Στεφανίδου Σοφία, αναπληρωματικό μέλος ΔΣ Ε ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης

238.  Στεφανουδάκης Μανώλης, αντιπρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ ΑΙΓΑΛΕΩ

239.  Συλαϊδής Βασίλης, μέλος ΔΣ Σωματείου Εργαζομένων ομίλου INTRACOM

240.  Σύφαντος Νίκος, ταμίας του Συλλόγου Εκπ/κων ΠΕ Ο Παρθενών

241.  Ταλαχούπης Νίκος, ΔΣ Συνδικάτου Οικοδόμων Λάρισας

242.  Τζαμαδάνης Γιώργος, δικηγόρος, μέλος Δ.Σ. του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσ/νίκης

243.  Τζάνη Βεργίνα, μέλος ΔΣ Συλλόγου Φοιτητών Αρχιτεκτονικής Βόλου

244.  Τζουβελέκης Δημήτρης, πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Βοιωτίας

245.  Τζωρτζακάκης Γιώργος, αντιπρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρόδου

246.  Τζώρτζου Γιάννα, ταμίας σωματείου εργαζομένων δήμου Ν. Ιωνίας

247.  Τουρλούπης Κώστας, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών Μακρυγιάννης

248.  Τραγά Στέλλα, γενική γραμματέας συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αιγάλεω

249.  Τριανταφυλλοπούλου Χριστίνα, μέλος ΔΣ Ενιαίου Συλλόγου Εργαζομένων Υπουργείου Γεωργίας Αττικής

250.  Τριβιζάκης Γιώργος, γραμματέας Ζ ΕΛΜΕ Αθήνας

251.  Τρούλη Αντιγόνη, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Ηρακλείου

252.  Τσαγκαράτου Αιμιλία, γενική γραμματέας του Συλλόγου εκπ/κων ΠΕ Ο Παρθενώνας

253.  Τσακανίκα Σταυρούλα, γραμματέας Συλλόγου Εκπ/κών ΠΕ Γλυφάδας Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης

254.  Τσαπάρη Ολυμπία, πρόεδρος του Συλλόγου Διοικητικών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

255.  Τσατούρας Βαγγέλης, αντιπρόεδρος Β΄ΕΛΜΕ Αθήνας

256.  Τσελεπής Παναγιώτης, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων Δήμου Νίκαιας-Ρέντη Αθήνας

257.  Τσελεπίδης Σάββας, αρχιτέκτονας, γενικός γραμματέας ΔΣ του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Θεσ/νίκης

258.  Τσιούπης Κωνσταντίνος, δάσκαλος 1ο Ειδικό ΔΣ Ιωαννίνων

259.  Τσιρώνης Γιώργος, μέλος ΓΣ ΟΕΝΓΕ

260.  Φατούρου Αγγελική, πρόεδρος Α ΕΛΜΕ Δυτικής Αθήνας (ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ)

261.  Φιλιππάκης Γιώργος, μέλος ΔΣ ΕΣΗΕΑ

262.  Φιλιππιδάκη Δέσποινα, μέλος ΔΣ Σωματείου Εργαζομένων ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ 

263.  Φοινινής Κώστας, μέλος ΔΣ συλλόγου εργαζόμενων Δήμου Βριλησσίων

264.  Φουντουλάκης Βαρθολομαίος, αντιπρόεδρος Α ΕΛΜΕ Μεσσηνίας

265.  Φύτρος Πέτρος, μέλος ΔΣ Ε΄ΕΛΜΕ

266.  Φώσκολος Αντώνης, αντιπρόσωπος στο συνέδριο της ΠΟΕ ΥΠΠΟ,  συνδικαλιστής στο σύλλογο εργατοτεχνιτών ΥΠΠΟ

267.  Φωτέλλη Ειρήνη, μέλος ΔΣ ΠΣΥΠΕΡΤ

268.  Χαλαστάνης Θεόδωρος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Ημαθίας

269.  Χαλβατζιδάκης Δημήτρης, μέλος του ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αριστοτέλης

270.  Χαμηλάκη Κατερίνα, μέλος ΔΣ Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων, Υπ. Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων

271.  Χαντζή Μαρία, ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Εργαζομένων στα Φροντιστήρια Ιδιωτ. Εκπ/κών  

272.  Χατζάρας Νίκος, γραμματέας ΔΣ συλλόγου εργαζόμενων δημου Αμπελοκήπων – Μενεμένης

273.  Χατζηαναστασίου Τάσος, πρόεδρος ΕΛΜΕ Αργολίδας

274.  Χουντής Πάνος, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Πειραιά

275.  Χριστοδουλίδου Πόπη, πειθαρχικό ΕΣΗΕΑ

276.  Χριστόπουλος Διονύσης , πρόεδρος Συλλόγου Μουσικών Φιλαρμονικής Δήμου Αθηναίων, Εκπρόσωπος Εργαζομένων Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α (Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων)

277.  Χριστοπούλου Διοτίμα, μέλος ΔΣ της ΣΓΤΚΣ, ΤΕΙ Αθήνας

278.  Χρόνης Γιώργος, αιρετός στο ΠΥΣΠΕ Γ΄ Αθήνας

279.  Χτενάς Κώστας, Γενικό Συμβούλιο Συνδικάτου Οικοδόμων Λάρισας

280.  Ψυχογιοπούλου Σταυρούλα, μέλος ΔΣ σωματείου εκτάκτων Υπ. Πολιτισμού

281.  Aktas Bahar, teacher, on board of Eğitim-Sen Istanbul 1 Sube

282.  Nicolás del Caño, Member of Parliament (for the Province of Mendoza), for the Left and the workers' Front and a member of the leadership of the PTS (Socialist Workers Party). Running candidate for President in primary elections.

283.  Myriam Bregman, Member of Parliament (for the Province of Buenos Aires), for the Left and the workers' Front. Lawyer of CEPRODH – Lawyers for Human Rights. Running candidate for Vice-President in primary elections

284.  Ozev Huseyin, president of Eğitim-Sen Istanbul 1 Sube

285.  Kilic Aykut, member of Eğitim-Sen (Education and Science Workers' Union)

 

Δημοτικοί και περιφερειακοί σύμβουλοι

286. Αγαπητός Θανάσης, περιφερειακός σύμβουλος με την Αντικαπιταλιστική Αριστερά-Ανταρσία στην Κεντρική Μακεδονία,  πρόεδρος Β΄ Συλ. Εκπ. Π.Ε. Θεσ/νίκη

287. Αθανασοπούλου-Βαφειάδου Αντωνία, δημοτική σύμβουλος Περιστερίου

288. Αλεξίου Θεόδωρος, αντιδήμαρχος Χαλανδρίου

289. Αλεξίου Σπύρος, Δημοτικός Σύμβουλος Αγ. Παρασκευής με το "Φυσάει Κόντρα"

290. Αφεντουλίδης Γιώργος, δημοτικός σύμβουλος της Αριστερής Παρέμβασης στους Δρόμους της Νέας Σμύρνης "Μια Πόλη Ανάποδα"

291. Βάσιλα Αγγελική, δημοτική σύμβουλος στη Νέα Ιωνία με το σχήμα Εκτός Σχεδίου

292.  Θωίδου Κατερίνα,  δημοτικός σύμβουλος Νίκαιας-Ρέντη

293.  Κανελλής Νίκος, δημοτικός σύμβουλος Βόλου

294.  Κουτσούμπα Δέσποινα, Περιφερειακή Σύμβουλος Αττικής με την Αντικαπιταλιστική Ανατροπή, μέλος ΓΣ ΑΔΕΔΥ

295.  Κυριακάκης Γιάννης, περιφερειακός σύμβουλος Κρήτης, αιρετό μέλος ΠΥΣΔΕ Χανίων

296.  Κωνσταντίνου Πέτρος, δημοτικός σύμβουλος δήμου Αθηναίων με την “Ανταρσία στις γειτονιές της Αθήνας”

297. Νενεδάκη Ράνια, Δημοτική σύμβουλος Ζωγράφου με το "ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ"

298. Ντούρος Στάθης, Περιεφερειακός Σύμβουλος Θεσσαλίας

299. Ορέστης Ηλίας,  δημοτικός σύμβουλος Βριλησσίων

300. Παπανικολάου Πάνος, δημοτικός σύμβουλος Περιστερίου, μέλος ΔΣ ΕΙΝΑΠ, μέλος ΔΣ ΠΙΣ

301.  Ρίζος Σεραφείμ, δημοτικός σύμβουλος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Π.Ε. Χανίων

302.  Σμήλιος Ηλίας, δημοτικός σύμβουλος του σχήματος «ΑΝΥΠΑΚΟΗ» Αμπελοκήπων-Μενεμένης, πρώην μέλος ΔΣ ΔΟΕ

303.  Σπυρόπουλος Τάσος, δημοτικός σύμβουλος με την Αριστερή Ριζοσπαστική Δημοτική Κίνηση Μαρουσιού "Εκτός των Τειχών”

304.  Ταβουλάρης Δημήτρης, δημοτικός σύμβουλος στο Ηράκλειο Αττικής, με το δημοτικό σχήμα “Ρήξη και Ανατροπή στο Ηράκλειο, Αριστερή Αντικαπιταλιστική Δημοτική Κίνηση”

305.  Τζιορτζιώτης Σταύρος, δημοτικός σύμβουλος με την Αριστερή Παρέμβαση Πολιτών, γραμματέας ΕΛΜΕ Νότιας Αθήνας

306.  Φραγκούλης Γιάννης, πρώην δημοτικός σύμβουλος της Αριστερής Παρέμβασης στους Δρόμους της Νέας Σμύρνης "Μια Πόλη Ανάποδα"

307.  Coules Nicky, councillor, South Dublin County Council, Dublin, Ireland

308.  Keegan Andrew, councillor of Dublin City Council, “People Before Profit Alliance”, representing the Ballymun Ward on the Dublin City Council  (δημοτικός σύμβουλος Δήμου Δουβλίνου, Ιρλανδία)

309.  MacVeigh Tina, elected representative - city councillor for “People Before Profit Alliance”, Dublin City

310.  Martin Barry, councillor of Dublin City Council, “People Before Profit Alliance”, Ireland 

311.  Smith Brid, councillor of Dublin City Council, “People Before Profit Alliance” (δημοτικός σύμβουλος Δήμου Δουβλίνου, Ιρλανδία)

 

Συνδικαλιστές/τριες, Εργαζόμενοι/ες, Φοιτητές/τριες

312. Αγγελόπουλος Πάνος, μεταφραστής

313. Αθανασιάδου Έμμυ, νοσηλεύτρια στο Σισμανόγλειο

314. Αθανασόπουλος Νίκος, δάσκαλος, μέλος Α΄ Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αθηνών

315. Αθανασόπουλος Τάκης

316. Αλεξάτος Γιώργος, ιστορικός-συγγραφέας

317. Αμπατζής Μύρωνας Φοίβος, μουσικός

318. Αμπατζής Φώτης Ορφέας, γραφίστας

319. Αναγνωστόπουλος Κοσμάς, μηχανικός, μέλος ΣΜΤ

320. Αναστασιάδου Ζωή, αρχιτέκτων μηχανικός

321. Ανδριανόπουλος Χρήστος, υποψήφιος διδάκτωρ Ιστορίας

322. Ανδρουλιδάκης Γιάννης, δημοσιογράφος 

323. Αντωνακάκη-Γιαννίση Ελεονώρα, φοιτήτρια στο τμήμα θεωρίας και ιστορίας της τέχνης, ΑΣΚΤ

324. Αντωνίου Αντώνης, υποψήφιος διδάκτορας ιστορίας

325. Αντωνίου Θανάσης, ειδικευόμενος γιατρός (Καρδίτσα)

326. Αντωνίου Κλεάνθης, μέλος φοιτητικού συλλόγου πολιτικών μηχανικών, ΕΜΠ

327. Αντωνίου Νίκη, δασκάλα, Συλλογος ΠΕ "Αλ. Δελμουζος"

328. Αντωνίου Σοφία, φοιτήτρια σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ

329. Αποστολίδης Ζαννής, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας  

330. Αργυρίου Νίκος, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος της Επιτροπής Αλληλεγγύης Στρατευμένων

331. Αργυροκαστρίτης Μήτσος, συνδικαλιστής λιθογράφος

332. Ασημακόπουλος Γιώργος, δημοτικός υπάλληλος δήμου Νάουσας

333. Ασλάμ Τζαβέντ, επικεφαλής Πακιστανικής Κοινότητας Ελλάδος

334. Αχείμαστου Θεανώ, εικαστικός-χαράκτρια

335. Βαβατζιάννη Λιάνα, συνταξιούχος

336. Βαλαής Γιάννης

337. Βαξεβανίδης Βασίλης, φοιτητής

338. Βαρκάς Αντώνης, φοιτητής σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ

339. Βασιλάκης Παναγιώτης, τοπογράφος μηχανικός, μέλος ΣΜΤ και Αριστερής Πρωτοβουλίας Γλυφάδας

340. Βατσέλλας Χρόνης, μηχανολόγος μηχανικός

341. Βαφειάδου Νάγια, μέλος φοιτητικού συλλόγου ΣΕΥΠ ΤΕΙ Αθήνας

342. Βαχαβιώλος Φάνης, πολιτικός μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

343. Βέζου Αθανασία, αναπληρώτρια Νηπιαγωγός, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Λέσβου

344. Βέλλας Κώστας, ίδ. υπάλληλος  

345. Βεργάκη Αναστασία, μέλος συλλόγου εργαζομένων στα φροντιστήρια καθηγητών

346. Βήχου Ειρήνη, άνεργη

347. Βλάση Αναστασία, αρχιτέκτων μηχανικός

348. Βλασόπουλος Κώστας, ιστορικός, Πανεπιστήμιο Κρήτης

349. Βλαχάκη Ιουστίνη, κλινική ψυχολόγος

350. Βλαχογεώργος Γιώργος, Γιατρός

351. Βλαχόλουλος Ιωάννης, ιστορικός

352. Βλαχόπουλος Κυριακός-Γιώργος, φοιτητής

353. Βλάχου Ευγενία, συνταξιούχος

354. Βοργιάς Κώστας, μέλος ΔΣ σωματείου εργαζόμενων ΙΝΤΡΑΚΟΜ

355. Βούζα Χαριτίνη, άνεργη

356. Βουλγαράκης Νίκος, personal trainer 

357.Βραδής Στέλιος, μέλος ΣΜΤ

358.Βρεττού Άρτεμις, ιδιωτικός υπάλληλος

359.Γαϊτανίδου Άννα, μέλος του συλλόγου εργαζομένων ειδικής αγωγής ΣΕΜΙΣΕΑ

360.Γαλανής Γιώργος, εργαζόμενος στο New Economics Foundation, Λονδίνο 

361.  Γεροντίδης Μάκης, μέλος ΔΣ συλλόγου εφοριακών Ημαθίας-Πέλλας-Πιερίας

362.  Γεωργάκη-Κόλια, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων Δημητριάδης Βλάσης, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας

363.  Γεωργαλή Ευαγγελία, φοιτήτρια Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περεφερειακής Ανάπτυξης Βόλου

364.  Γεωργίου Αλέξανδρος, μηχανικός Η/Υ, μέλος ΣΜΤ  

365.  Γεωργόπουλος Αλέξανδρος, φοιτητής Περιβαλλοντικής Πολιτικής, πανεπιστήμιο Βιέννης, Αυστρία

366.  Γεωργόπουλος Αχιλλέας, ειδικευόμενος γιατρός/ μέλος Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών

367.  Γιομπαζολιάς Αντώνης, άνεργος λογιστής

368. Γιαννέλος Λεγαντής, Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

369. Γιαννικάκης Μανώλης, μέλος φοιτητικού συλλόγου ΣΤΕΦ ΤΕΙ Λάρισας

370. Γιαννόπουλος Γιώργος, μηχανικός

371. Γιαννόπουλος Μιχάλης, εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα

372. Γκίκας Χρήστος, αυτοαπασχολούμενος

373. Γκιόκας Άγγελος, μηχανικός 

374. Γκουντούμας Φίλιππος , μέλος φοιτητικού συλλόγου Πολυτεχνείου Κρήτης

375. Γκουτή Έλλη, Τοπογράφος Μηχανικός

376. Γραβάνη Ινώ Άρηα , φοιτήτρια Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περεφερειακής Ανάπτυξης Βόλου

377. Γραβάνη Κατερίνα, φοιτήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων

378. Γκρέκας Παναγιώτης, σύλλογος Εκπαιδευτικών ΠΕ Α ΑΘΗΝΑΣ

379. Δαργάκης Νεκτάριος, εφημερίδα Εργατική Αλληλεγγύη

380. Δαρειώτης Παναγιώτης

381. Δεληκάρη Αναστασία, οικονομολόγος-λογίστρια  

382. Δημητρακοπούλου Βάλια, μέλος φοιτητικού συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών, ΕΜΠ

383. Δημητρόπουλος Γιάννης, φοιτητής, Μεταλλειολόγοι, ΕΜΠ 

384. Δημόπουλος Γιάννης, φοιτητής Αρχιτεκτονικής Σχολής, ΕΜΠ

385. Διαμαντάρα Στεφανία, δικηγόρος

386. Διαμαντοπούλου Αρετή, νηπιαγωγός, μέλος Α Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αθηνών

387. Δρίλλια Ανθή, φοιτήτρια ΠΑΠΕΙ  

388. Δρόσου Ξένη, Χημικός Μηχανικός, μέλος ΣΜΤ (Σύρος)

389. Δάμπασης Μάκης, βιομηχανικός εργάτης Έβρος

390. Δημοβασίλης Δημήτρης, συνδικαλιστής ΤΡΑΜ

391.Διακάκη Τζένη, μέλος συλλόγου Κερατσινίου Περάματος “Ν. Πλουμπίδης”

392.Δικαιάκος Μιχάλης Ι., γιατρός

393.Δραγανίγος Αντώνης, μηχανικός

394.Δράμης Δημήτρης καθαριστής χειρουργείου, ηχολήπτης, Βερολίνο 

395. Ελευθεριάδου Μαριώ, άνεργη ψυχολόγος, Μυτιλήνη

396. Έξαρχος Λήδα, μέλος συλλόγου φοιτητών Ιατρικής Αθηνών

397. Ευσταθίου Γιάννης, φοιτητής, μέλος της Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης

398. Ζαγορίτου Έφη, νηπιαγωγός, μέλος Συλλόγου ΠΕ «Αριστοτέλης»

399. Ζαφειρουλη Φανή, φοιτήτρια μηχανικών-μεταλλείων μεταλλουργών

400. Ζάχου Ελένη, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε Λέσβου

401. Ζέης Θοδωρής, δικηγόρος

402. Ζέρβας Μάριος, γυμναστής

403. Ζερδεβάς Δημήτρης, φοιτητής

404. Ζησίμου Αικατερίνη, κοινωνική ψυχολόγος της Υγείας

405. Ζιουτοπούλου Ελένη, συνταξιούχος 

406. Ζουρτσάνου Κατερίνα, μέλος του φοιτητικού συλλόγου Νομικής Αθήνας

407. Ζωγραφάκη Μαρίνα, συν/χος φαρμακοποιός

408. Θανασούλας Τάκης, συνταξιούχος τραπεζικός 

409. Θεοφιλάτος Δημήτρης, υπ. διδάκτορας Ιατρικής Σχολής, Ηράκλειο

410. Ιορδάνου Μαρία-Χριστίνα, ζωγράφος

411. Καζαντζή Όλγα, συνταξιούχος καθηγήτρια, πρώην μέλος ΕΛΜΕ Μαγνησίας

412. Καλαμά Βάσω, μέλος ΣΜΤ

413. Κακαρώνης Παναγιώτης, άνεργος οικοδόμος

414. Καλαπούτης Σταμάτης, δημοτικός υπάλληλος, μέλος Σωματείου Εργαζομένων Ο.Τ.Α. Ν. Θεσ/νίκης

415. Καλαρά Μαρίνα, υποψήφια διδάκτωρ Νομικής

416. Καλοΐδάς Σοφοκλής, φοιτητής Χημικός Μηχανικός, ΕΜΠ  

417. Καμπά Λαμίν, κοινότητα Γουινέας

418. Καμπαγιάννης Θανάσης, δικηγόρος

419. Κανάνης Αλέξανδρος, μαθητής/άνεργος

420. Κανελλοπούλου Κατερίνα, μισθωτή λογίστρια, μέλος της Επιτροπής Πρωτοβουλίας Κατοίκων Εξαρχείων

421. Κανταρτζής Φώτης, υποψ. διδάκτορας, Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών  

422. Καπετανάκη Γαρυφαλλιά, μέλος του ΣΕΦΚ και του ΕΚΚΕ

423. Καραγιάννη Ε., ιδ. υπάλληλος

424. Καραγιλάνη Ρόζμαρι, φοιτήτρια

425. Καραλή Κανελίνα, μεταδιδακτορική ερευνήτρια

426. Καραμανλή Θεοδώρα

427. Καραμανλής Κωνσταντίνος , ηλεκτρολόγος μηχανικός

428. Καραογλάνης Γαβριήλ, πολιτικός μηχανικός

429. Καρατζαφέρη Νέλλη, εκπαιδευτικός

430. Καραφίδας Δημήτρης, άνεργος 

431. Καριώτου Ευτυχία, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Λέσβου

432. Καροπούλου Άνη, χημικός μηχανικός

433. Καροπούλου Θεοδοσία, αγρονόμος τοπoγράφος μηχανικός, ΕΜΠ 

434. Καρτέρης Εμμανουήλ, μουσικός

435. Κασόλας Γιώργος, φωτογράφος, Λονδίνο

436. Κατσαδήμου Νάνσυ, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων

437. Κατσιαμπούρα Ασπασία, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, πρώην μέλος ΕΛΜΕ Μαγνησίας

438.Κατσιαμπούρας Νίκος, πρώην δήμαρχος Παλαμά Καρδίτσας

439.Κατσουγιάννη Κατερίνα, εκπαιδευτικός

440.Κατωπόδη Δανάη, ιδιωτική υπάλληλος

441.Κεφαλληνού Νατάσα, ιστορικός-δημοσιογράφος

442.Κηπουρός Γιάννης, δημοτικός υπάλληλος, μέλος Σωματείου Εργαζομένων Ο.Τ.Α. Ν. Θεσ/νίκης

443.Κιλουκιώτου Φωτώ, νηπιαγωγός μέλος συλλόγου Αριστοτέλης

444.Κιούσης Γιώργος, φοιτητής 

445.Κιτσούλη Έλενα, νηπιαγωγός ειδικής αγωγής, σύλλογος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.Πιερίας

446.Κλεινοπούλου Χρυσούλα, συνταξιούχος

447.Κόγιας Μιχάλης, φοιτητής, Φιλοσοφική ΑΠΘ

448.Κολλιαράκης Ανδρέας, ποιητής

449.Κομηνέας Κωνσταντίνος, φοιτητής σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ

450.Κόνιας Γιάννης, ηλεκτρολόγος μηχανικός 

451.Κοντογιάννης Άγγελος, υποψήφιος διδάκτορας

452.Κοντογιάννης Πέτρος, συμβασιούχος ΟΤΑ

453.Κοντογιάννης Σωτήρης, ηλεκτρολόγος μηχανικός 

454. Κορδίλας Ξενοφώντας, μέλος Γ΄ συλλόγου εκπαιδευτικών Θεσσαλονίκης "Ο Πλάτων"

455. Κοσκινάς Δημήτρης, ιδιωτικός υπάλληλος

456. Κοσκώση Έφη, κοινωνιολόγος

457. Κοσμάς Αλέξανδρος, φοιτητής, μέλος της Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης

458. Κοτζαμπασάκης Στυλιανός, μουσικός

459. Κοτσιράκη Αθηνά, εκπαιδευτικός

460. Κουβακάς Γεώργιος, φοιτητής τμήματος Χημείας ΑΠΘ

461. Κουκαλάνη Βασίλης, ηθοποιός/σκηνοθέτης

462. Κούκος Γεώργιος, σχεδιαστής 

463. Κουκούλη Μαριλένα, εργαζόμενη voucher

464. Κουλός Δημήτρης, άνεργος, υπ. διδάκτορας Κοινωνικής Φιλοσοφίας

465. Κουνιάκη Ευγενία, δικηγόρος

466. Κουνούκλας Κωνσταντίνος, φιλόλογος

467. Κουρουνδής Χαράλαμπος, δικηγόρος, διδάκτορας Νομικής, πρώην μέλος ΔΣ ΔΣΘ

468. Κουρούνη Αθηνά, εργαζόμενη/ιδιωτική υπάλληλος

469. Κουστένης Γιάννης, φοιτητής

470. Κουτσουμπός Θεόδωρος, δημοσιογράφος

471. Κρίθαρη Ματούλα, τοπογράφος μηχανικός

472.Κρικώνη Ελίζα, φοιτήτρια της ΑΣΚΤ

473. Κυρίτσης Φίλιππας, αδιόριστος φιλόλογος, Θεσπρωτία

474. Κυρτάτας Πάρις, φοιτητής/άνεργος

475. Κωνσταντινάτος Οδυσσέας, φοιτητής

476. Κωνσταντέλλος Βασίλης, φοιτητής Μαθηματικού

477. Κωνσταντοπούλου Δήμητρα, φοιτήτρια τμήματος Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης Βόλου

478. Κωστοπούλου Βιβή, διοικητική υπάλληλος Πολυτεχνείου

479. Κώτσια Άλκηστη, ειδικευόμενη ιατρός

480. Κώττη Αγγελική, δημοσιογράφος

481. Λακοβικιώτης Βαγγέλης, φοιτητής, Χημικό ΑΠΘ

482. Λάλου Ελένη, ιστορικός

483. Λαμπρόπουλος Νίκος, λογιστής, μέλος της Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης

484. Λεκάκη Δήμητρα, φοιτήτρια σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ

485. Λιακόπουλος Απόλλωνας, δημοσιογράφος

486. Λιναρδάκη Δήμητρα, δικηγόρος 

487. Λιναρδοπούλου Ζηνοβία, φοιτήτρια στο τμήμα θεωρίας και ιστορίας της τέχνης, ΑΣΚΤ

488. Λιοσάτου Ζωή, οδοντίατρος

489. Μακρίδης Ιωάννης, ΕΛΜΕ Ιωαννίνων

490. Μανέτα Μυρσίνη, αρχιτέκτων μηχανικός

491. Μανδηλαρά Ηρώ, αρχιτέκτων μηχανικός, φοιτήτρια ΑΣΚΤ

492. Μάντζαρη Μαρία, αρχιτέκτων μηχανικός

493. Μανώλη Κατερίνα, σωματείο FORTHNET   

494. Μανουσάκη Κατερίνα, συμβολαιογράφος

495. Μανουσάκης Χαρίδημος, τεχνικός πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών

496. Μανταντζη Λένα, μέλος φοιτητικού συλλόγου Φιλοσοφικής Αθηνών

497. Μαργέλη Ρίτα, άνεργη εκπαιδευτικός

498. Μαργώση Μαρία, υποψήφια διδάκτωρ ΕΚΠΑ

499. Μαρίνης Γιάννης, μέλος ΕΛΜΕ Περιστερίου

500. Μαρκέλλου Αθηνά, μαγείρισσα

501. Μαρκόπουλος Γιώργος, οδοντίατρος

502. Μάρκου Κώστας, οδοντίατρος

503. Μασούρας Χρήστος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός

504. Μαστέλλος Βασίλης, αυτοαπασχολούμενος  

505. Μαστέλλος Χρήστος, φοιτητής 

506. Μαστρογιάννη Ασπασία, ζωγράφος

507. Ματσίρας Διονύσης, φοιτητής

508. Μεγαγιάννης Κώστας, εργαζόμενος στο δήμο Αγίας Παρασκευής

509. Μενγκέζι Άγγελος, φοιτητής 

510. Μενδώνης Πέτρος, δάσκαλος

511. Μερτής Χάρης, φοιτητής σχολής αρχιτεκτόνων μηχανικών, ΕΜΠ

512. Μιχαηλίδης Αριστοτέλης, φοιτητής 

513. Μολόχας Στέφανος, επιπλοποιός, μέλος της Λέσχης Εργαζομένων και Νεολαίας Βόλου

514. Μόρφης Νίκος, φοιτητής Ιατρικής Ιωαννίνων

515. Μοσχόπουλος Δημήτρης, εκπαιδευτικός

516. Μόσχος Βαγγέλης, μέλος φοιτητικού συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών, ΕΜΠ

517. Μούργου Αλεξάνδρα, αρχιτέκτων μηχανικός-πολεοδόμος

518. Μούρτος Σπύρος, φοιτητής

519. Μουσκεφτάρα Τασούλα, ψυχολόγος, ειδική παιδαγωγός

520. Μόχλας Χάρης, δημοσιογράφος

521. Μπαζώρας Ιωάννης, δάσκαλος, μέλος Συλλόγου ΠΕ Αγρινίου-Θέρμου

522. Μπαθρέλλος Σταμάτης, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας

523. Μπαθρέλλου Ντίνα, ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μέλος Συλλόγου Εργαζομένων στα Φροντιστήρια Ιδιωτ. Εκπ/κών 

524. Μπαμπίλης Πάνος, φοιτητής, Χημικό ΕΚΠΑ

525. Μπάτσης Γρηγόρης, φοιτητής

526. Μπέσσης Παύλος, φοιτητής, Μεταλλειολόγοι ΕΜΠ

527. Μπινιώρη Άσπα, Ψυχολόγος, Κέντρο Απεξάρτησης Τοξικομανών Κρατουμένων Ελεώνα Θήβας

528. Μπίστης Χρίστος, συνταξιούχος, ιστορικό στέλεχος της αριστεράς και του αντιδικτατορικού αγώνα

529. Μπίτσα Μυρτώ, φοιτήτρια σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ

530. Μπιχάκης Φώτης, εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας, ΕΛΜΕ Χανίων

531. Μπλάνας Δημήτρης, ιδιωτικός υπάλληλος

532. Μπόλης Στέφανος, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων

533. Μπολτσής Έκτορας, φοιτητής σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ  

534. Μπούρμπου Σοφία, φοιτήτρια

535. Σπυριδούλα Μότσιου, νηπιαγωγός, Σύλλογος Εκπαιδευτικών ΠΕ “Η ΑΘΗΝΑ”

536. Μπουτούλη Εύη, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων 

537. Μπότσης Γεράσιμος, φοιτητής

538. Μπούτσικας Στέλιος, ιδιωτικός εκπαιδευτικός, μέλος Συλλόγου Εργαζομένων στα Φροντιστήρια Ιδιωτ. Εκπ/κών 

539. Μπραϊμάκης Γιάννης, αγροτικός γιατρός

540. Νάκου Φωτεινή, ηλεκτρολόγος μηχ., μέλος της Αριστερής Πρωτοβουλίας Γλυφάδας 

541. Νικολάου Βάσω, δασκάλα, μέλος του Συλλόγου εκπαιδευτικών ΠΕ Ο Παρθενώνας

542. Νικολοπούλου Νάνσυ, φοιτήτρια σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ

543. Νικολοπούλου Κωνσταντίνα, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων

544. Ντυμένου Λιάνα, φοιτήτρια Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, ΕΜΠ

545. Ντούρου Μαγδαληνή, καθηγήτρια αγγλικών

546. Ξαρχάκος Πέτρος, μέλος ΣΜΤ

547. Ξενόπουλος Κώστας, ελεύθερος επαγγελματίας 

548. Ξενούλη Μαρία, μέλος φοιτητικού συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών, ΕΜΠ

549. Οικονομάκη Μαρία, μέλος ΕΛΜΕ Ηρακλείου

550. Οικονομίδου Φανή, μέλος σωματείου ιδιωτικών εκπαιδευτικών ΣΙΕΛ

551. Οικονομοπούλου Παναγιώτα, εκπαιδευτικός

552. Παλαπάνη Δήμητρα, συνταξιούχος δασκάλα

553. Παληός Κοσμάς, φοιτητής

554. Πάλλιου Αλεξάνδρα, ηλεκτρολόγος μηχανικός, εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα

555. Πάλλιου Χριστίνα, σχεδιάστρια, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

556. Παλούκης Κώστας, ιστορικός, μέλος του Συντονιστικού του Κινήματος στην Πόλη του Ζωγράφου

557. Παναγόπουλος Συμεών, φοιτητής/εργαζόμενος

558. Παναγιωτόπουλος Λουκάς, οικοδόμος

559. Πανταζάκη Μαρία, εκπαιδευτικός, Ναύπλιο

560. Πανταζόπουλος Μάριος, κτηνίατρος

561. Πανταζοπούλου Μαρία, μέλος φοιτητικού συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών, ΕΜΠ

562. Παπαγεωργίου Έλσα, κοινωνιολόγος, εκπαιδευτικός

563. Παπαδά Γεωργία, επικοινωνιολόγος

564. Παπαδόπουλος Θάνος, μέλος ΣΜΤ

565. Παπαδαμαντίου Αγάπιος, φοιτητής Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ

566.  Παπαδόπουλος Γιώργος, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ

567.  Παπαδόπουλος Διονύσης, φοιτητής Νομικής Σχολής ΔΠΘ

568.  Παπαδόπουλος Νίκος, φοιτητής ΑΣΚΤ

569.  Παπαθωμάς Κίμων, μέλος δικτύου Ανέργων & Επισφαλώς Εργαζομένων Θεσ/νίκης

570.  Παπαλαζάρου Δημήτρης, ηχολήπτης 

571.  Παπαναγιώτου Βίκυ, μέλος ΕΛΜΕ Χανίων

572.  Παπανικολάου Νίκος, φοιτητής Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης

573. Παπαποστόλου Ελένη, δασκάλα, μέλος του Α' Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Αθηνών

574.  Παπαργύρης Παναγιώτης, πολιτικός μηχανικός

575.  Παπαρσένη-Παπαευσταθίου Άννα, ΠΕ06, μέλος Β' ΕΛΜΕ Θεσ/νίκης.

576.  Παπασταύρου Ερωφίλη, εργαζόμενη στο υπουργείο Οικονομίας

577.  Παπαφιλίππου Παναγιώτα, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Καβάλας 

578. Παπαχριστούδη Ματίνα, δημοσιογράφος

579. Παραντζιώτης Πάνος, άνεργος

580. Πασαλούκος Κώστας, υδραυλικός-ψυκτικός

581. Πατσούρη Γεωργία, ιδιωτική υπάλληλος-λογίστρια

582. Παυλοπουλου Ντίνα, δημόσιος υπάλληλος, υπουργείο οικονομίας 

583. Περιβολάρη Μάγδα, φοιτήτρια, Ψυχολογία ΑΠΘ

584. Πετρούλιας Κώστας, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος της Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης

585. Πιρουνάκης Γεώργιος, μέλος Αριστερής Πρωτοβουλίας Γλυφάδας 

586. Πισσαρίδης Μιχάλης, άνεργος, αρχιτέκτονας μηχανικός και πολεοδόμος

587. Πλέσσας Νίκος, τυπογράφος-  αυτοαπασχολούμενος

588.  Πλεύρης Κωστής, πολιτικός μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών

589.  Ποζίδου Ροζαλία, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων

590.  Πολιτάκη Πολυκλείτη, νηπιαγωγός, μέλος Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Σύρου-Τήνου-Μυκόνου

591.  Πολύδωρος Κώστας, συνδικαλιστής ΟΣΝΙΕ

592.  Ποταμιάς Σπύρος, υποψήφιος διδάκτορας Πάντειο Πανεπιστήμιο, συνθέτης

593.  Πουλής Κωνσταντίνος, συγγραφέας

594.  Πουλιόπουλος Γιώργος, δημοσιογράφος

595.  Πράσσου Βάνα, μέλος φοιτητικού συλλόγου ΣΓΤΚΣ, ΤΕΙ Αθήνας

596.  Ράγκος Γιώργος, Διδάκτωρ Χημείας Παν/μιου Ιωαννίνων

597.  Ράπτης Παναγιώτης, Υπ. Διδακτώρ ΕΚΠΑ, Ερευνητικός Συνεργάτης Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

598.  Ραυτόπουλος Σπυρίδων, πολιτικός επιστήμων-ιστορικός 

599.  Ρέλας Αντώνης, “Μηδενική Ανοχή”, Κίνηση Χειραφέτησης ΑΜΕΑ

600.  Ρηγόπουλος Φραγκίσκος, μέλος Επιτροπών Αγώνα ενάντια στην Εξόρυξη Χρυσού

601.  Ρίζου Μελίνα, φοιτήτρια

602.  Ρίζου Φωτεινή, σωματείο επισιτισμού Θεσσαλονίκη

603.  Ρόρου Βέρα, άνεργη, μέλος του Κινήματος στην Πόλη του Ζωγράφου

604.  Ρούπα Δήμητρα, εκπαιδευτικός

605.  Σαββανάκη Βάσω, πρωτοβουλία εργαζομένων εταιρειών φαρμάκου

606.  Σαββίδης Σωτήρης, κοινωνιολόγος εκπαιδευτικός ββάθμιας ΕΛΜΕ Πειραιά

607.  Σακελλαρίδου Ασπασία, αυτοαπασχολούμενη

608.  Σαμοθρακίτης Παναγιώτης, φοιτητής, Χημικό ΕΚΠΑ

609.  Σαππάς Ηλίας, σπουδαστής, μηχανολόγος-μηχανικός

610.  Σαριδάκης Μάνος, φοιτητής

611.  Σβανά Χριστίνα, δικηγόρος

612.  Σγατζός Αριστείδης, δάσκαλος μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Λέσβου

613.  Σεβαστίδου Όλγα, Κοινωνικός Ανθρωπολόγος, γραμματέας σωματείου συμβασιούχων σε ΝΠΙΔ, Βόλος

614.  Σέργη Φωτεινή, μαθήτρια

615.  Σεφεριάδου Ελένη, ΠΕ19, μέλος του συλλόγου ΠΕ Λάρισας

616.  Σηφακάκης Γιάννης, δημοσιογράφος

617.  Σιδέρης Δημήτρης, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας 

618.  Σκουτιανέλλης-Συριανός Στρατής, νομικός, Μυτιλήνη

619.  Σκρουμπέλου Κατερίνα, αρχιτέκτων μηχανικός

620.  Σόκ Αμπντουλάϊ, Κοινότητα Σενεγάλης

621.  Σουλόπουλος Ιρωδίων, τεχνικός υπολογιστών και διαχείρισης δικτύων

622.  Σουνάπογλου Θωμάς, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας

623.  Σπανουδάκη Αναστασία, ειδικευόμενη γιατρός

624.  Σπηλιακόπουλος Κωνσταντίνος, δικηγόρος 

625.  Σπηλιοπούλου Κατερίνα, δασκάλα, Α Σύλλογος Αθηνών Εκπαιδευτικών ΠΕ

626.  Σταθόπουλος Μιλτιάδης, δημοτικός υπάλληλος

627.  Σταματάκη Ευτυχία, αρχιτέκτων μηχανικός, μέλος ΣΜΤ

628.  Σταυρίδη Βάνα

629.  Σταυροπούλου Αναστασία, δικηγόρος, μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών

630.  Σταυροπούλου Μαριάννα, μέλος του συλλόγου φοιτητών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΠΤΔΕ), Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

631.  Στεφανάκη Ειρήνη, ιδ. υπάλληλος  

632.  Στεφανάκη Μαρία, εκπαιδευτικός

633.  Στεφανάκης Δημήτρης, φοιτητής αρχιτεκτονικής ΠΘ

634.  Στεφανίδου Κωνσταντίνα, εκπαιδευτικός, Ε' ΕΛΜΕ Αθήνας

635.  Συμεών Έλλη, φοιτήτρια αρχιτεκτόνων μηχανικών ΕΜΠ

636.  Ταγκόπουλος Σωκράτης, φοιτητής νομικής ΔΠΘ 

637.  Ταμβακλής Νίκος, συνταξιούχος ΗΣΑΠ, Δρ. μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος μηχανικός

638.  Τάνκα Αλεξάνδρα, μέλος φοιτητικού συλλόγου ΣΔΟ ΤΕΙ Αθήνας

639.  Τζανακάκης Δημήτρης, δημοσιογράφος, Ρέθυμνο Κρήτης 

640.  Τζιάλλας Ιωάννης, μουσικός

641.  Τζιουβάρα Ολυμπία-Παρασκευή, βιολόγος, μεταπτυχιακή φοιτήτρια ΕΚΠΑ

642.  Τιτκώβ Αλέξανδρος, φοιτητής

643.  Τουλιάτος Χρίστος, βιβλιοϋπάλληλος

644.  Τσαλπαρα Χαρούλα, μουσικός

645.  Τσαμπουλατίδης Χρήστος, ψυχολόγος

646.  Τσατάλης Δήμος, μέλος Συνδικάτου Εργαζόμενων Τουριστικών και Επισιτιστικών Επιχειρήσεων 

647.  Τσάφος Γιώργος, εργαζόμενος στην ΕΥΔΑΠ

648.  Τσιάκαλου Φωτεινή

649.  Τσιαμούρα Ιωάννα, φοιτήτρια στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, ΑΠΘ

650.  Τσιλιγιάννης Αντώνιος, αρχιτέκτων μηχανικός-πολεοδόμος

651.  Τσιμικλή Αγγελική, αναπληρώτρια δασκάλα, Σύλλογος Εκπαιδευτικών ΠΕ Αγίου Δημητρίου

652.  Τσιουμπέκου Φανή, μεταφράστρια

653.  Τσιμπλής Χάρης, άνεργος

654.  Τσιντήλα Κωνσταντίνα, ιδ. υπάλληλος 

655.  Τσιουμπρής Γιάννης, Χημικός Μηχανικός, μέλος ΣΜΤ (Σύρος)

656.  Τσιριγκούλης Γιώργος, φοιτητής

657.  Τσιτσιλιάνος Γιώργος, εκπαιδευτικός δημόσιος υπάλληλος, 3ο Λύκειο Νίκαιας, ΕΛΜΕ Πειραιά

658.  Τσιφτσή Βασιλική, εκπαιδευτικός

659.  Τσούμπα Σπυριδούλα, εκπαιδευτικός

660.  Φαναριώτη Μυρτώ, φοιτήτρια

661.  Φελέκης Γιάννης, συνταξιούχος λιθογράφος, ιστορικό στέλεχος της αριστεράς και του αντιδικτατορικού αγώνα

662.  Φίλη Μαρία, φοιτήτρια στο τμήμα θεωρίας και ιστορίας της τέχνης, ΑΣΚΤ

663.  Φίλη Μυρτώ, μέλος φοιτητικού συλλόγου ΣΤΕΤΡΟΔ, ΤΕΙ Αθήνας

664.  Φλούδας Κώστας, ιδιωτικός υπάλληλος

665.  Φόστερ Ίλια, επιμελήτρια κειμένων  

666.  Φραγκάκη Μαρία, εκπαιδευτικός, ΕΚΠΑ

667.  Φραγκιαδάκης Γιάννης, εκπαιδευτικός

668.  Φραγγελάκης Φώτης, μεταπτυχιακός του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών, Πανεπιστήμιο Κρήτης  

669.  Φρούντζος Παναγιώτης, δημοσιογράφος

670.  Φωτοπούλου Κατερίνα, φοιτήτρια

671.  Χαϊκάλης Σπύρος, φοιτητής

672.  Χαλακατεβάκη Χρυσή, άνεργη φιλόλογος, Θεσσαλονίκη

673.  Χαλιμούρδα Αντιγόνη, μέλος ΕΛΜΕ Βοιωτίας

674.  Χαλκοδαίμων Ειρήνη, φοιτήτρια 

675.  Χαραλαμπόπουλος Νίκος, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος της Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης

676.  Χαροντάκης Δημήτρης, δημοσιογράφος

677.  Χατζηβασιλείου Σαλώμη, αρχιτέκτων μηχανικός

678.  Χατζηγιάννης Γιάννης, εργαζόμενος ΙΚΑ Βόλου, μέλος της Ενωτικής Αγωνιστικής Κίνησης

679.  Χατζηνικολάου Μαρία, υποψήφια διδάκτορας ΕΚΠΑ

680.  Χατζηλούκα Ελισάβετ, εκπαιδευτικός

681.  Χατήρης Μανώλης, δημόσιος υπάλληλος

682.  Χείλαρης Δημήτρης, ιδιωτικός υπάλληλος

683.  Χριστοδούλου Μιχαήλ, νομικός

684.  Χριστόπουλος Δημοσθένης, δημοσιογράφος

685.  Χριστόπουλος Τάσος, οικοδόμος

686.  Χρίστου Δήμητρα, μεταπτυχιακός ΕΚΠΑ

687.  Ψαλλίδα Γιούλη, αρχιτέκτονας μηχανικός    

688.   Autore Marta, PhD student University of Rome, Italy

689.   Baele David, Belgium, 't Uilekot vzw

690.   Benjamín Lucía, teacher delegate, City of Buenos Aires

691.   Besancenot Olivier, postier, ancien candidat de la LCR à l'élection présidentielle en France puis du NPA aux européennes

692.   Chixin(赤心)

693.   Daum Walter, League for the Revolutionary Party, USΑ

694.   Engert Klaus, doctor, Lagos/Nigeria

695.   Fahmi Houcine, student in Cadi Ayad University (Morocco), ATTAC-CADTM Maroc

696.   Forges Pauline, déléguée syndicale FGTB (CGSP-enseignement),Belgium

697.   Gómez Alicia Frnández, teacher, Asturias, Spain

698.   Henriksson Lars, Rött Sommarforum (Red Summer Forum), Sweden

699.   Kepenek Bulent, journalist

700.   Lemaître Yvan, membre du CE du NPA

701.   Lingetti Giuseppe, student

702.   Mackler Jeff, National Secretary, Socialist Action/USA; Administrative Committee, United National Antiwar Coalition (UNAC); Director, Mobilization to Free Mumia Abu-Jamal  

703.  Maigre Christiane, syndicaliste FGBT, section Charleroi Hainaut Belgique

704.  Maufroy Gilles, Centrale  Générale FGTB

705.  Meunier Thierry, LCR/SAP Belgium

706.  O’ Boyle Brian, Political Committee SWP, Ireland

707.  Poupin Christine, porte-parole du NPA

708.  Rousset Pierre, responsable du site Europe Solidaire Sans Frontières (www.europe-solidaire.org 

709.  Samary Catherine, économiste, spécialiste des Balkans et de l’Europe de l’Est, maître de conférence, membre du Conseil scientifique d’ATTAC France, membre fondateur d’Espace Marx

710.  Sapragna Fabio, student

711.  Schipper Frank, μέλος του συλλόγου εργαζομένων στο ΓΧΚ

712.  Tanuro Daniel, ingénieur agronome et environnementaliste, collaborateur au Monde diplomatique et fondateur de l'ONG belge Climat et justice    

713.  Toussaint Eric, CADTM (Επιτροπή για την Ακύρωση του Χρέους του Τρίτου Κόσμου), πρόεδρος της Επιτροπής Αλήθειας για το Δημόσιο Χρέος της Βουλής των Ελλήνων

714.  V.Umut Arslan, SDH, Turkey

715.   Wilkes Roy, School rep of the National Union of Teachers, UK

716.   Suxia Yunxue(素侠云雪)

 

Πανεπιστημιακοί, ερευνητές/τριες

717.   Αντωνίου Αντώνης, καθηγητής στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

718.   Γαϊτάνου Ειρήνη, υποψήφια διδάκτορας πολιτικών επιστημών, Κing's College  

719.   Γραμμένος Θεοφάνης, επίκουρος καθηγητής, Παν/μιο Θεσσαλίας

720.   Γρόλλιος Γιώργος, Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

721.   Γουδέλης Ανδρέας, μεταδιδακτορικός ερευνητής, Ινστιτούτο Φυσικής Υψηλών Ενεργειών, Αυστριακή Ακαδημία Επιστημών, Βιέννη

722.   Ζέρβας Ευθύμιος, επ. καθηγητής ΕΑΠ, Πρόεδρος του ΔΣ του ΕΦΜ ΔΕΠ ΕΑΠ

723.   Κατσιαμπούρα Γιάννα, ερευνήτρια EIE, γεν. γραμματέας του Συλλόγου Διδασκόντων ΕΑΠ

724.   Κουσουρής Δημήτρης, ιστορικός, Πανεπιστήμιο Βιέννης, Αυστρία

725.   Λιάμπας Τάσος, αναπληρωτής καθηγητής ΑΠΘ

726.   Μαγαλιού Μαρία, υπ. Δρ.,  Πανεπιστήμιο Αθηνών

727.   Μαρκέτος Σπύρος, επ. καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

728.   Παπαδόπουλος Γιώργος, Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

729.   Πατέλης Δημήτρης, Αν. Καθ. Φιλοσοφίας Πολυτεχνείο Κρήτης

730.   Πολίτης Τάκης , Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

731.   Πορτάλιου Ελένη, πανεπιστημιακός

732.   Σπύρος Σακελλαρόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής, ΠΑΝΤΕΙΟ πανεπιστήμιο

733.   Σκορδούλης Κώστας, καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αθηνών

734.   Σωτήρης Παναγιώτης, πρ. μέλος της ΔΕ ΠΟΣΔΕΠ

735.  Φερεντίνου Αναστασία, αδιόριστη εκπαιδευτικός, υπ. δρ ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ

736.   Aksoy Hasan H., Professor, Educational Sciences, Ankara University, Turkey

737.   Alica Zeynep, - teacher- trade union member- doctorate student Ankara universit

738.   Alpesh Maisuria, University of East London, Ass. Editor of  Journal for Critical Education Policy Studies, UK

739.   Callinicos Alex, professor, King's College, London, UK

740.   Chrysochou Polina , Doctoral Researcher, Anglia Ruskin University, Chelmsford, UK

741.   Davies Jonathan S., professor of Critical Policy Studies De Montfort University, Leicester, UK

742.   Demarchi Paula, student representative, City of Buenos Aires

743.   Dziemianowicz-Bąk Agnieszka, research assistant Educational Research Institute, Warsaw, Poland

744.   Filho Domingos Leite Lima, Prof. Dr., Technological Federal University of Paraná - UTFPR/ Brazil

745.   Gibson Rich, Emeritus Professor, San Diego State University, California, USA

746.   Gounari Panagiota, professor, University of Massachusetts, Boston, USA

747.   Griffiths Tom, Senior Lecturer, University of Newcastle, Australia

748.   Hill Dave, Professor, Anglia Ruskin University, UK

749.   Holborow Marnie, Dublin City University, Ireland

750.   Karadjis Michael, University of Sydney, Australia

751.   Kontotheodorou Konstantinos, Network Security Master Student, Anglia Ruskin University, UK

752.   Kuczynski Thomas, Prof. Dr., FactCheckHellas, Berlin, Germany

753.   Malott Curry, West Chester University, USA

754.   McLaren Peter, Professor,  Chapman University, California, USA

755.   Monzo Lilia D., Associate Professor, Chapman University, USA

756.   Nowak Joerg, Kassel University, Germany

757.   Onaran Ozlem, Professor of Workforce and Economic Development Policy University of Greenwich

758.   Rasinski Lotar, Professor, University of Lower Silesia, Poland

759.   Rekleitis Ioannis, assistant professor, University of South Carolina, USA

760.   Rodriguez Arturo, Boise State University, Idaho, USA

761.   Ross E. Wayne, Professor, University of British Columbia, Canada

762.   Dr. Fevziye Sayılan, University of Ankara, Educational Sciences Faculty, Ankara-Turkey

763.   Sheehan Helena, Professor, Trinity College, University of Dublin, Ireland

764.   Stouraitis Yannis, Universität Wien

765.   Themelis Spyros, Senior Lecturer, University of East Anglia, UK

766.  Vincent Jullien, Professor, University of Nantes, France

 

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 1806 είναι από τη διεθνή καμπάνια soutien.grecs.reprimes@gmail.com,

https://www.change.org/p/alexis-tsipras-abandonnez-toutes-les-poursuites-pesant-sur-les-manifestants-contre-le-nouveau-m%C3%A9morandum-arr%C3%AAt%C3%A9s-ce-mercredi-15-juillet-%C3%A0-ath%C3%A8nes-drop-all-charges-against-the-activists-arrested-in-the-anti-memorandum-demo-in-athens-on-july-15th

και θα δημοσιευτούν όσο πιο σύντομο γίνεται κι βασίζονται στο παρακάτω κείμενο

LETTER TO

Greek Prime minister Aléxis Tsípras / Αλέξης Τσίπρας

Minister of the Interior and Administrative Reconstruction in the Government of Greece. Níkos Voútsis / Νίκος Βούτσης

Minister of Justice, Transparency and Human Rights in the Government of Greece. Níkos Paraskevópoulos / Νίκος Παρασκευόπουλος

Alternate Minister of Citizen Protection in the Government of Greece. Giannis Panousis / Γιάννης Πανούσης

The judges who will rule on these cases/Τη δικαστική έδρα
Drop all charges against anti-memorandum protesters arrested on July 15th in Athens./Αλληλεγγύη στους συλληφθέντες αγωνιστές της 15 Ιουλίου./ Abandonnez toutes les poursuites contre les manifestants anti-austérité arrêtés ce 15 juillet à Athènes. /Solidaridad con los detenidos del 15 de julio/ Solidarietà con gli arrestati del 15 luglio/ 15 Temmuz’da tutuklananlar ile Polis Şiddetine Karşı Dayanışma! / Solidarität mit den Gefangenen vom 15. Juli! / Solidariedade / كل التضامن مع موقوفي 15 يوليو

 

Solidarité avec les prisonniers du 15/07-Solidarity to the 7/15 prisoners-Solidaridad con los detenidos del 15/07-Αλληλεγγύη στους συλληφθέντες αγωνιστές της 15 Ιουλίου-Solidarietà-Solidariedade-Dayanışma-Solidarität-ل التضامن مع موقوفي 15 يوليو


Solidarité avec les prisonniers du 15 juillet

Contre la violence policière         

Le gouvernement SYRIZA-ANEL, qui a adopté le nouveau mémorandum dans la lignée des gouvernements précédents, prouve qu'il ne peut ni mettre en œuvre les nouvelles mesures d'austérité qui détruisent la vie des travailleurs et du peuple en Grèce ni réussir à opérer un renversement du NON massif de la classe ouvrière, sans recourir à la forme ultime de la domination sociale : la violence policière d’État et la répression.  

La nuit du 15 juillet, jour de grève générale dans le secteur publicles municipalités et les hôpitaux contre le nouveau mémorandum, lors de la manifestation organisée par des syndicats et des organisations politiques et sociales, la police du "gouvernement de gauche" a déchaîné sa rage. La partie de la manifestation où se tenaient les membres de l'OKDE-Spartakos, clairement visibles avec chants et drapeaux, a été, sans aucune provocation, violemment attaquée par la police anti-émeute qui a cruellement frappé et blessé des manifestantEs puis les a arrêtés sans raison. Deux camarades de l'OKDE-Spartakos et d'ANTARSYA, après avoir été tabassés pendant la charge de police, mais aussi après leur arrestation, ont dû passer devant le procureur le 16 juillet, ainsi que d'autres manifestants arrêtés, sur la base de nombreuses fausses accusations ridicules. Leur procès est prévu le mercredi 22 juillet. Ces deux camarades sont Manthos Tavoularis, employé de librairie et secrétaire du Syndicat des Travailleurs des Librairies et Michalis Goudoumas, travailleur social, membre du Syndicat des Travailleurs de la Fondation pour l'Enfance "Pammakaristos".

15 autres militantEs ont été arrêtés avec nos camarades et traités par la police avec la même brutalité, et passeront aussi en procès mercredi.

Le gouvernement ne laisse place à aucune illusion s'agissant de savoir qui sont ses alliés et qui sont ses ennemis. Il choisit de voter pour le nouveau mémorandum en collaboration étroite avec les partis politiques de la bourgeoisie, les médias dominants, le capital grec et européen, l'UE et le FMI. 

Le gouvernement a choisi d'attaquer avec une violence impensable, utilisant la fameuse "Garde Prétorienne" (la police anti-émeute grecque "MAT" et l'unité de police "DIAS") contre des organisations politiques de la gauche anticapitaliste, des syndicalistes et des militantEs politiques qui se sont battus ces dernières années contre les mémorandums, l'austérité et les lois autoritaires, qui se sont aussi battus et ont mobilisé pour le NON lors du référendum, qui se battent pour l'émancipation de la majorité laborieuse et sa libération de l'enfer capitaliste.

Cette répression de la part du gouvernement qui a autoritairement transformé le NON écrasant des travailleurs et des travailleuses en un mémorandum "de gauche" d'une extrême sauvagerie de classe, n'effraie pas les militantEs politiques qui se battent aux côtés de celles et ceux qui disent NON JUSQU'AU BOUT.

C'est pourquoi nous sommes solidaires de touTEs nos camarades militantEs politiques qui étaient le "groupe-cible" de la répression policière lors de la manifestation ouvrière du 15 juillet et nous exigeons le retrait immédiat de toutes les accusations contre les militantES politiques interpellés et traînés de force au tribunal.

Nous participerons au rassemblement de solidarité au tribunal d'Evelpidon, le 22 juillet à 9h.

Αλληλεγγύη στους συλληφθέντες αγωνιστές της 15 Ιουλίου

Καταδικάζουμε την αστυνομική βία εναντίον της εργατικής συγκέντρωσης

Η μνημονιακή συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, βαδίζοντας πιστά στα χνάρια των προκατόχων της, αποδεικνύει ότι δεν μπορεί να εφαρμόσει νέα μέτρα καταστροφής των εργαζόμενων και των λαϊκών στρωμάτων και να ολοκληρώσει την πραξικοπηματική διαστροφή του μαζικού ταξικού ΟΧΙ, χωρίς να καταφύγει στην ύστατη μορφή κοινωνικής κατίσχυσης: την κρατική-αστυνομική βία και καταστολή.

Το βράδυ της 15ης Ιουλίου, μέρα γενικής απεργίας στο δημόσιο, τους δήμους και τα νοσοκομεία ενάντια στο νέο μνημόνιο, στο συλλαλητήριο που διοργάνωναν συνδικάτα και κοινωνικές και πολιτικές οργανώσεις, η αστυνομία της “κυβέρνησης της αριστεράς” ξόδεψε όλο της το μένος. Το κομμάτι της συγκέντρωσης όπου βρίσκονταν τα μέλη της ΟΚΔΕ-Σπάρτακος, με σαφή παρουσία, σημαίες και συνθήματα, δέχτηκε απρόκλητα ιδιαίτερα βίαιη επίθεση από τα ΜΑΤ, που αφού ξυλοκόπησαν και τραυμάτισαν διαδηλωτές τους συνέλαβαν χωρίς λόγο. Δύο σύντροφοι της ΟΚΔΕ-Σπάρτακος και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, αφού ξυλοκοπήθηκαν άγρια κατά τη διάρκεια της επίθεσης, αλλά και μετά τη σύλληψή τους, οδηγήθηκαν την επομένη 16/6, μαζί με άλλους, στον εισαγγελέα με πληθώρα γελοίων πλαστών κατηγοριών. Η δίκη τους πήρε αναβολή για την Τετάρτη 22 Ιουλίου. Οι δύο σύντροφοι της ΟΚΔΕ-Σπάρτακος και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι ο Μάνθος Ταβουλάρης, βιβλιοϋπάλληλος και πρόεδρος του ΔΣ του Συλλόγου Βιβλίου Χάρτου Αττικής και ο Μιχάλης Γκουντούμας, κοινωνικός λειτουργός, μέλος του Συλλόγου Εργαζομένων του Ιδρύματος για το Παιδί “Η Παμμακάριστος”.

Μαζί με τους συντρόφους συνελήφθησαν και 15 άλλοι αγωνιστές, στους οποίους τα όργανα καταστολής συμπεριφέρθηκαν με την ίδια βαρβαρότητα και δικάζονται κι αυτοί την Τετάρτη.

Η κυβέρνηση εξανεμίζει κάθε αυταπάτη σχετικά με το ποιοι είναι οι σύμμαχοι και ποιοι οι εχθροί της. Διαλέγει να ψηφίσει το νέο μνημόνιο σε αγαστή συνεργασία με τα αστικά κόμματα, το μιντιακό κατεστημένο, το ντόπιο και ευρωπαϊκό κεφάλαιο, την ΕΕ και το ΔΝΤ.

Διαλέγει να επιτεθεί, με απροκάλυπτη βία, χρησιμοποιώντας τους γνωστούς πραιτωριανούς των ΜΑΤ και ΔΙΑΣ, ενάντια σε πολιτικές οργανώσεις της αντικαπιταλιστικής αριστεράς, σε συνδικαλιστές και σε απλούς αγωνιστές, που έδωσαν όλα τα τελευταία χρόνια αγώνα ενάντια σε μνημόνια και νομοσχέδια λιτότητας και αυταρχισμού, που έδωσαν την μάχη του ΟΧΙ στο δημοψήφισμα, που παλεύουν για τη χειραφέτηση της εργαζόμενης πλειοψηφίας και την απελευθέρωσή της από την καπιταλιστική κόλαση.

Η καταστολή που εξαπολύει αυτή η κυβέρνηση η οποία με πραξικοπηματικό τρόπο μετέτρεψε το συντριπτικό ΟΧΙ των εργαζόμενων μαζών σε “αριστερό” μνημόνιο ακραίας ταξικής βαρβαρότητας, δεν φοβίζει τους αγωνιστές και τις αγωνίστριες που παλεύουν στο πλευρό όλων όσων λένε ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

Γι' αυτό και στεκόμαστε στο πλευρό όλων των συναγωνιστών που βρέθηκαν στο στόχαστρο της καταστολής που εξαπολύθηκε ενάντια στην εργατική συγκέντρωση της 15 Ιουλίου και απαιτούμε την άμεση απόσυρση όλων των κατηγοριών με τις οποίες δικάζονται οι συλληφθέντες.

Συμμετέχουμε στη συγκέντρωση συμπαράστασης στα δικαστήρια Ευελπίδων, στις 22 Ιουλίου, ώρα 9 πμ.

http://okde.org/index.php/en/announcement/83-uncategoried1/274-solidarite-avec-les-prisonniers-du-15-07-solidarity-to-the-7-15-prisoners-solidaridad-con-los-detenidos-del-15-07-allileggyi-stous-syllifthentes-agonistes-tis-15-iouliou-solidarieta-solidariedade-dayanisma-solidaritat-15